tamas-ba-ma-min

چسب های نواری

چسب های نواری

 

🔸فیلم پلاستیک میتواند از ترکیبات مختلف(با مقادیر متفاوت) و در ضخامتهای گوناگون تولید شود. همچنین مایع چسب میتواند ترکیبات و ضخامتهای متفاوت داشته باشد. به این ترتیب با تغییر فاکتورهای فوق انواع بسیار متفاوتی از نوارچسبها تولید میشود که در صنایع مختلفی ( از چاپ شبرنگ و لوازم تحریر تا صنایع ساختمانی ، خودرو، الکتریسیته و بسته بندی ) استفاده میشود. فیلم هایی که جهت تولید نوار چسب بکار میروند معمولا از نوع  (bi axially oriented poly propylene ) BOPP  هستند. در این روش ضخامت یکنواختی بیشتری دارد و همچنین فیلم با کشیده شدن در عرض وطول براحتی پاره نمیشود بلکه به زبان ساده کش می آید یعنی نقطه شکست میتواند پس از ۱۰۰ تا حتی ۱۸۰% کشیده شدن واقع شود.

 

🔸ویژگی های این نوع فیلم

–           سختی بالا

–         دوام بالا در کشش

–         مانع بسیار خوب در برابر آب

–         توانایی بازیافت بالا

–         آلودگی میکربی بسیار کمتر از فیلم های دیگر

–         چاپ شدن آسان

–         قابلیت ارائه در رنگهای مختلف

 

معمولا ضخامت فیلم و چسب از نسبتهای تعریف شده ای پیروی میکند . بعنوان مثال رایج ترین نوارچسب های بسته بندی با نسبتهای ذیل ارائه میشوند :

ضخامت نوار چسب     ضخامت فیلم     ضخامت چسب

۴۰                       ۲۵                 ۱۵

۴۳                       ۲۵                 ۱۸

۴۵                       ۲۷                 ۱۸

۵۰                       ۲۸                 ۲۲

(همه اندازه ها به میکرون است).

معمولا ضخامت نوارچسبهای مورد استفاده در صنعت بسته بندی حدود ۳۵ میکرون تا ۶۵ میکرون میباشد. مسئله مهم در این مورد یکنواختی ضخامت در نقاط مختلف طول نوار است. عدم یکنواختی موجب پارگی ناخواسته در حین مصرف میشود .

نوع ماده چسب :

در چسبهای بسته بندی معمولا از نوع پلیمراکریلیک با حلال آب یا شیمیایی است . نوع دوم نسبت به نوع اول کیفیت ، کارایی  و قیمت بشتری دارد. همچنین برای (اجناسی که درسردخانه نگهداری وحمل میشوند) و وزنهای بیشتر بکار میرود.

زمان تولید :

معمولا نوارچسب ها در مدت مشخصی پس از تولید باید مصرف شوند . این زمان در انواع چسب متفاوت است.برای شناخت چسبهای مانده میتوان در رنگ آنها دقت کرد.گذشت زمان باعث کدر شدن رنگ میشود.

 

بطور کلی چسبهای ضخیمتر(ضخامت فیلم و مایع چسب) از قدرت و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند.

بعنوان نمونه برای کارتنی با ابعاد ۴۰ سانتیمتر طول و ۳۰ سانتیمتر عرض و ۲۵ سانتیمتر ارتفاع و وزن حدود ۱۲ کیلوگرم ، نوارچسب عرض ۴۸ میلیمتر و ضخامت ۴۰ میکرون با چسب امولسیون اکریلیک برای کار در آب و هوای معمولی مناسب است.

چسبندگی و ماندگاری چسبهای اکریلیک با پایه حلال(solvent) بیش از نوع اکریلیک پایه آب است.

 

 

۲ پاسخ

دیدگاه بگذارید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. موارد ضروری با * نشان داده شده اند.